All Members of the House of Representatives

 

Find out who your Representative is. All you need is a postcode.

Photo First & Last name Party Constituency Positions
Tony Abbott Liberal Party Warringah Prime Minister
Anthony Albanese Australian Labor Party Grayndler Shadow Minister for Infrastructure and Transport
Shadow Minister for Tourism
John Alexander Liberal Party Bennelong  
Karen Andrews Liberal Party McPherson  
Kevin Andrews Liberal Party Menzies Minister for Social Services
Bob Baldwin Liberal Party Paterson Parliamentary Secretary to the Minister for Industry
Adam Bandt Australian Greens Melbourne  
Bruce Billson Liberal Party Dunkley Minister for Small Business
Sharon Bird Australian Labor Party Cunningham Shadow Minister for Vocational Education
Mrs Bronwyn Bishop - Mackellar Speaker, House of Representatives
Ms Julie Bishop Liberal Party Curtin Minister for Foreign Affairs
Deputy Leader of the Liberal Party
Chris Bowen Australian Labor Party McMahon Shadow Treasurer
Jamie Briggs Liberal Party Mayo Assistant Minister for Infrastructure and Regional Development
Andrew Broad National Party Mallee  
Russell Broadbent Liberal Party McMillan  
Gai Brodtmann Australian Labor Party Canberra Shadow Parliamentary Secretary for Defence
Mal Brough Liberal Party Fisher  
Scott Buchholz Liberal Party Wright  
Ms Anna Burke Australian Labor Party Chisholm  
Mr Tony Burke Australian Labor Party Watson Shadow Minister for Finance
Manager of Opposition Business (House)
Mark Butler Australian Labor Party Port Adelaide Shadow Minister for Environment, Climate Change and Water
Terri Butler Australian Labor Party Griffith  
Anthony Byrne Australian Labor Party Holt  
Jim Chalmers Australian Labor Party Rankin Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition
Shadow Parliamentary Secretary for Trade and Investment
Nick Champion Australian Labor Party Wakefield  
Darren Chester National Party Gippsland Parliamentary Secretary to the Minister for Defence
Lisa Chesters Australian Labor Party Bendigo  
George Christensen Liberal Party Dawson  
Steven Ciobo Liberal Party Moncrieff Parliamentary Secretary to the Treasurer
Jason Clare Australian Labor Party Blaxland Shadow Minister for Communications
Sharon Claydon Australian Labor Party Newcastle  
John Cobb National Party Calare  
David Coleman Liberal Party Banks  
Julie Collins Australian Labor Party Franklin Shadow Minister for Regional Development and Local Government
Shadow Minister for Employment Services
Pat Conroy Australian Labor Party Charlton  
Mark Coulton National Party Parkes  
Michael Danby Australian Labor Party Melbourne Ports Shadow Parliamentary Secretary to the Leader of the Opposition
Shadow Parliamentary Secretary for the Arts
Mark Dreyfus Australian Labor Party Isaacs Shadow Attorney General
Shadow Minister for the Arts
Deputy Manager of Opposition Business (House)
Peter Dutton Liberal Party Dickson Minister for Health
Minister for Sport
Justine Elliot Australian Labor Party Richmond  
Kate Ellis Australian Labor Party Adelaide Shadow Minister for Education
Shadow Minister for Early Childhood
Warren Entsch Liberal Party Leichhardt  
David Feeney Australian Labor Party Batman Shadow Minister for Justice
Shadow Assistant Minister for Defence
Laurie Ferguson Australian Labor Party Werriwa  
Joel Fitzgibbon Australian Labor Party Hunter Shadow Minister for Agriculture
Paul Fletcher Liberal Party Bradfield Parliamentary Secretary to the Minister for Communications
Josh Frydenberg Liberal Party Kooyong Parliamentary Secretary to the Prime Minister
Teresa Gambaro Liberal Party Brisbane  
Andrew Giles Australian Labor Party Scullin  
David Gillespie National Party Lyne  
Ian Goodenough Liberal Party Moore  
Gary Gray Australian Labor Party Brand Shadow Minister for Resources
Shadow Minister for Northern Australia
Shadow Special Minister of State
Alan Griffin Australian Labor Party Bruce  
Natasha Griggs Country Liberal Party Solomon  
Jill Hall Australian Labor Party Shortland  
Luke Hartsuyker National Party Cowper Assistant Minister for Employment
Deputy Leader of the House
Alex Hawke Liberal Party Mitchell  
Chris Hayes Australian Labor Party Fowler  
Sarah Henderson Liberal Party Corangamite  
Peter Hendy Liberal Party Eden-Monaro  
Joe Hockey Liberal Party North Sydney Treasurer
Kevin Hogan National Party Page  
Luke Howarth Liberal Party Petrie  
Greg Hunt Liberal Party Flinders Minister for the Environment
Ed Husic Australian Labor Party Chifley Shadow Parliamentary Secretary to the Shadow Treasurer
Eric Hutchinson Liberal Party Lyons  
Steve Irons Liberal Party Swan  
Dennis Jensen Liberal Party Tangney  
Ewen Jones Liberal Party Herbert  
Stephen Jones Australian Labor Party Throsby Shadow Parliamentary Secretary for Regional Development and Infrastructure
Barnaby Joyce National Party New England Minister for Agriculture
Deputy Leader of the Nationals
Bob Katter Independent Kennedy  
Michael Keenan Liberal Party Stirling Minister for Justice
Craig Kelly Liberal Party Hughes  
Ms Catherine King Australian Labor Party Ballarat Shadow Minister for Health
Andrew Laming Liberal Party Bowman  
Michelle Landry Liberal Party Capricornia  
Craig Laundy Liberal Party Reid  
Andrew Leigh Australian Labor Party Fraser Shadow Assistant Treasurer
Shadow Minister for Competition
Sussan Ley Liberal Party Farrer Assistant Minister for Education
Ian Macfarlane Liberal Party Groom Minister for Industry
Jenny Macklin Australian Labor Party Jagajaga Shadow Minister for Families and Payments
Shadow Minister for Disability Reform
Alannah Mactiernan Australian Labor Party Perth  
Nola Marino Liberal Party Forrest  
Louise Markus Liberal Party Macquarie  
Richard Marles Australian Labor Party Corio Shadow Minister for Immigration and Border Protection
Russell Matheson Liberal Party Macarthur  
Michael McCormack National Party Riverina Parliamentary Secretary to the Minister for Finance
Cathy McGowan Independent Indi  
Karen McNamara Liberal Party Dobell  
Rob Mitchell Australian Labor Party McEwen  
Scott Morrison Liberal Party Cook Minister for Immigration and Border Protection
Shayne Neumann Australian Labor Party Blair Shadow Minister for Indigenous Affairs
Shadow Minister for Ageing
Andrew Nikolic Liberal Party Bass  
Brendan O'Connor Australian Labor Party Gorton Shadow Minister for Employment and Workplace Relations
Ken O'Dowd Liberal Party Flynn  
Kelly O'Dwyer Liberal Party Higgins  
Clare O'Neil Australian Labor Party Hotham  
Julie Owens Australian Labor Party Parramatta Shadow Parliamentary Secretary for Small Business
Shadow Parliamentary Secretary for Education
Clive Palmer Palmer United Party Fairfax  
Melissa Parke Australian Labor Party Fremantle Shadow Assistant Minister for Health
Tony Pasin Liberal Party Barker  
Graham Perrett Australian Labor Party Moreton  
Keith Pitt Liberal Party Hinkler  
Tanya Plibersek Australian Labor Party Sydney Deputy Leader of the Opposition
Shadow Minister for Foreign Affairs and International Development
Christian Porter Liberal Party Pearce  
Jane Prentice Liberal Party Ryan  
Melissa Price Liberal Party Durack  
Christopher Pyne Liberal Party Sturt Minister for Education
Leader of the House
Rowan Ramsey Liberal Party Grey  
Don Randall Liberal Party Canning  
Bernie Ripoll Australian Labor Party Oxley Shadow Minister Assisting the Leader for Small Business
Shadow Minister for Financial Services and Superannuation
Shadow Minister for Sport
Amanda Rishworth Australian Labor Party Kingston Shadow Parliamentary Secretary for Health
Andrew Robb Liberal Party Goldstein Minister for Trade and Investment
Stuart Robert Liberal Party Fadden Assistant Minister for Defence
Michelle Rowland Australian Labor Party Greenway Shadow Assistant Minister for Communications
Shadow Minister for Citizenship and Multiculturalism
Wyatt Roy Liberal Party Longman  
Philip Ruddock Liberal Party Berowra  
Joanne Ryan Australian Labor Party Lalor  
Bruce Scott - Maranoa Deputy Speaker, House of Representatives
Fiona Scott Liberal Party Lindsay  
Bill Shorten Australian Labor Party Maribyrnong Leader of the Opposition
Luke Simpkins Liberal Party Cowan  
Tony Smith Liberal Party Casey  
Warren Snowdon Australian Labor Party Lingiari Shadow Parliamentary Secretary for External Territories
Shadow Parliamentary Secretary for Northern Australia
Shadow Parliamentary Secretary for Indigenous Affairs
Andrew Southcott Liberal Party Boothby  
Sharman Stone Liberal Party Murray  
Ann Sudmalis Liberal Party Gilmore  
Michael Sukkar Liberal Party Deakin  
Wayne Swan Australian Labor Party Lilley  
Angus Taylor Liberal Party Hume  
Dan Tehan Liberal Party Wannon  
Matt Thistlethwaite Australian Labor Party Kingsford Smith Shadow Parliamentary Secretary for Foreign Affairs
Shadow Parliamentary Secretary for Immigration
Kelvin Thomson Australian Labor Party Wills  
Warren Truss National Party Wide Bay Leader of the Nationals
Deputy Prime Minister
Minister for Infrastructure and Regional Development
Alan Tudge Liberal Party Aston Parliamentary Secretary to the Prime Minister
Malcolm Turnbull Liberal Party Wentworth Minister for Communications
Maria Vamvakinou Australian Labor Party Calwell  
Bert Van Manen Liberal Party Forde  
Nickolas Varvaris Liberal Party Barton  
Ross Vasta Liberal Party Bonner  
Tim Watts Australian Labor Party Gellibrand  
Brett Whiteley Liberal Party Braddon  
Lucy Wicks Liberal Party Robertson  
Andrew Wilkie Independent Denison  
Matt Williams Liberal Party Hindmarsh  
Rick Wilson Liberal Party O'Connor  
Jason Wood Liberal Party La Trobe  
Ken Wyatt Liberal Party Hasluck  
Tony Zappia Australian Labor Party Makin Shadow Parliamentary Secretary for Manufacturing